Świąteczna choinka z polaru


Grudzień sprzyja świątecznym działaniom. 
Także w naszych szyciowych klimatach.
Czwartaki i piątaki dopiero zaczynają "Pożeraczową" przygodę szyciową. 
Dlatego postanowiłam szyć z nimi choinki.
Prosty i nieskomplikowany szablon. 
Chodzi o to, aby też nie było zbyt dużo skomplikowanego szycia na początku.
Co będzie potrzebne?

*  zielony polar lub filc 
*  plusz, czyli wsad silikonowy
*  kolorowe małe guziki
*  kordonek w kolorze zielonym, 
    czerwonym lub innym
*  ewentualnie zwykłe nici do przyszywania 
   guzików
*  igła
*  nożyczki
*  szpilki 


Pierwszy krok to jednak uczenie się ściegu. 
Zaczynam od ściegu ala "fastryga", tzw. góra - dół. Chodzi o to, aby dzieci mogły najpierw się zapoznać ze ściegiem, oswoić oraz zobaczyć swoje możliwości i mieć możliwość treningu. 
To nie ja decyduję, czy już jest ok, tylko oni sami. W ten sposób sprawczość jest po ich stronie. I poczucie, że mogę zacząć, gdy ja będę zadowolon_ , a nie nauczycielka. Tutaj ważna jest też umiejętność nawlekania igły oraz robienia supełków. Co, oczywiście, wcale nie jest takie proste i wymaga sporo cierpliwości. Dlatego, aby uniknąć frustracji na to również poświęcany trochę czasu ćwiczeniowego. W tym czasie wyłaniają się także eksperci, którzy później stają się moimi pomocnikami i prawymi rękami w sytuacjach kryzysowych. 

Następnie mały trening przyszywania guzików - to też wymaga treningu i kilku prób, aby zobaczyć jako to działa, czy nie robią się supełki, czy nie plączą się nitki. 
Zauważyłam, że pewności siebie i wiara w swoje możliwości wzrasta przy "głównym szyciu", gdy mamy za sobą kilką testów próbnych. 

Następnie każd_ decyduje, kiedy jest gotowy do szycia już "na serio" i zaczynamy wspólne prace nad choinką.

Uczniowie dostają wymiary ode mnie i tworzą swój własny szablon. Jeśli chcą choinkę mniejszą lub większą - mają za zadanie ją proporcjonalnie dopasować. Oczywiście mam też swój szablon (możecie pobrać), ale to w sytuacjach awaryjnych. 

Kolejne kroki to odrysowanie szablonu na polarze, wycinanie i przygotowanie guzików.
Kolorowe guziki przyszywamy na jedną z części choinki, a następnie zszywamy obie części choinki ściegiem "góra - dół". Zaawansowane osoby szyją ściegiem ozdobnym zewnętrznym tzw. "mostkiem". 
Zostawiamy mały otwór, który wypełniamy pluszem, czyli wsadem silikonowym w taki sposób, aby choinka była umiarkowanie miękka, taka jaka nam się podoba. 
Na koniec na szpic choinki przyszywamy pętelkę z naszego podwójnego kordonka. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz