#LustereczkoNatychmiastowegoWsparcia
Ten mój autorski pomysł nie przestaje mnie zachwycać w swojej prostocie i efektach końcowych.
Tym razem postanowiłam zrealizować go także z piątakami podczas #ZRK w ramach cyklu z elementami arteterapii. Cykl wpisuje się także w pracę w duchu STEAM z elementami Design Thinking.
Cykl z lustereczkiem podzieliłam na kilka etapów - każdy etap to jedna lekcja.
- 1 LEKCJA:
Rozmowa o tym, co nas wzmacnia, co może być wspierające i czy słowa mogą pełnić taką rolę? Jakie to mogą być słowa, zdania - wypisujemy, robimy zbiorową prezentację - globalnie, aby nikt nie czuł się wywołany - to bardzo ważne.
Co chcemy usłyszeć w trudnych momentach? Co możemy innymi powiedzieć w trudnych momentach?
Post'ity, wystawa, rozmowa.
Cała lekcja w sumie - bardzo ważna i bardzo wartościowa.
- 2 LEKCJA:
Projektujemy lustereczko, najpierw na kartce z wykorzystaniem kredek, mazaków. Zastanawiamy się, jak chcemy aby wyglądało, co chcemy na nim napisać, czy i jak ozdobić? Wypisujemy, co będziemy potrzebować. Następnie przenosimy projekt na karton i wycinamy - często z moją pomocą, bo to nie takie proste. A umiejętności manualne są na bardzo różnym poziomie. Warto mieć nożyk do tapet - zdecydowania ułatwia działanie.
Kolejna lekcja. Dużo spokoju, cierpliwości, planowania i uważności na siebie.
Kolejny wartościowy czas.
- 3 LEKCJA:
To czas na ozdabianie lustereczka według własnych preferencji oraz wpisanie wzmacniających nas słów skierowanych do samych siebie. Na tej lekcji często wracamy do karteczek zapisanych na pierwszej lekcji, wspólnie czytamy. Rozkładam je także na osobnym stoliku zachęcając uczniów i uczennice do zaglądania i inspirowania się.
Gdy lustereczka są już gotowe następuje prezentacja. Układamy wszystkie lustereczka w jednym miejscu na ławce na środku i oglądamy je wspólnie. Prezentacja połączona jest ze wspólną refleksją i rozmową.
Cudowna lekcja dbania o siebie, uważności na siebie, estetyki i radości z wykonanej pracy i efektu końcowego. Ale też wzajemnej pomocy, wsparcia i dostrzegania włożonej pracy oraz komplementowania.
To także wartościowe pod kątem rozwijania umiejętności manualnych, cierpliwości, wzajemnej pomocy, regulacji emocji.
Każda osoba zabiera lustereczko ze sobą do domu i umieszcza w wybranym miejscu. Ważnym miejscu. widocznym miejscu.
******************************************************************************
Gdy prowadzę warsztaty/ szkolenia dobrostanowe i rozwojowe z elementami arteterapii dla dorosłych to aktywność z lustereczkiem przynosi wiele wzruszeń i radości. A to tylko jeden przykład uważności na siebie i na swoje emocje. Oraz sprawienie sobie samemu prezentu. Idealne dla małych i dużych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz